Kloclegowe wyzwania

wpis w: zabawy z dziećmi | 0

Po raz kolejny Twoje dziecko prosi Cię o tableta?

Wakacje już Was trochę znużyły?

Potrzebujecie rozruszać trochę swoje głowy?

 

Wyzwij swoje dziecko na klockowy pojedynek! Proponujemy Wam wakacyjną zabawę lepszą niż Pokemon Go!

 

Uchylamy rąbka tajemnicy i pokazujemy Wam, jak się bawimy z dzieciakami na naszych zajęciach w Głogowie i Sławie. Codziennie, przez cały miesiąc, będziemy publikować jedno budowlane zadanie dla Twojej rodziny. Możesz nim zaskoczyć nudzące się dzieci lub dołączyć do nich na rodzinny pojedynek.

Do startu, gotowi, start! Pierwsze wyzwanie pokaże się na tej stronie już 1 sierpnia 2016. Możesz również obserwować nasz fanpage FB i pokazać nam tam, co zbudowaliście. Dla wszystkich biorących udział w naszym wyzwaniu możliwość zapisania się na nasze zajęcia bez wpisowego. Dla najbardziej aktywnych, wejściówki na nasze weekendowe warsztaty.
 
Wyzwanie  1:

Zbuduj most nad przepaścią (na przykład między dwoma krzesłami), który będzie miał przynajmniej 100 com długości. Zobacz, jaki ciężar udźwignie, stawiając na nim butelki z wodą. Pamiętaj, że butelki muszą być ustawione na środku mostu. Jeżeli dzieci poradziły sobie z tym zadaniem, poproś, żeby rozebrały swój most i policzyły z ilu klocków się składa. Gdy to zrobią, powiedz im, że dyrekcja podjęła decyzję o cięciu kosztów. Teraz muszą wybudować swój most, który będzie miał taką samą długość i nośność, ale używając 30% mniej klocków.

Gdy masz do dyspozycji kilku budowniczych, możesz zmodyfikować to wyzwanie. Rozdaj każdemu po 30 takich samych klocków i sprawdźcie, komu uda się wybudować najdłuższy most. Most musi utrzymać przynajmniej 3 ludzików LEGO.

Wyzwanie 2:

Zbudujcie coś tylko w jednym kolorze. Zróbcie sobie rodzinną zgadywankę. Wszyscy odgadli, co zbudowałeś. Brawo Ty!

Wyzwanie 3:

Wybudujcie katapultę. Sprawdźcie do czego służyły i jak wyglądały średniowieczne katapulty i spróbujcie wybudować swoją. Oczywiście musi spełniać swoją rolę. Sprawdźcie jak daleko miota kulkami z gazety. Do wybudowania katapulty możecie użyć gumki recepturki lub kółek z ośką z domowego zestawu LEGO. Może macie jakieś inne pomysły? 

Wyzwanie 4:

Wybudujcie tęcze. Przy okazji przypomnijcie sobie jakie kolory po kolei ma tęcza. Nasza podpowiedź to krótki wierszyk, którego pierwsze litery kolejnych słów to pierwsze litery kolejnych kolorów tęczy:
Czemu
Patrzysz
Żabko 
Zielona 
Na
Głodnego
Filemona?

Wyzwanie 5:

Wybierzcie swojego ulubionego ludzika LEGO i zabierzcie go w lot dookoła domu. To zadanie wymaga użycia innych materiałów niż klocki LEGO. Możecie zajrzeć do pojemnika na recykling w Waszym domu. To prawdziwa skarbnica przydatnych materiałów. Zróbcie zawody, który ludzik przeleci większy dystans. Oczywiście zadbajcie też o to, żeby żadnemu ludzikowi nie stała się krzywda.

Wyzwanie 6:

Wybudujcie coś symetrycznego. Macie okazję porozmawiać o tym, co jest symetryczne i co to znaczy. Dla zobrazowania możecie zbudować połowę budowli i przyłożyć do niej lusterko. Z młodszymi dziećmi możecie się pobawić w papugowanie. Dorosły buduje jedną stronę, a dziecko dobudowuje drugą.

Wyzwanie 7:

Wybudujcie swój autoportret.

Wyzwanie 8: 

Wybudujcie samochód, którego kierowcą będzie surowe jajko. Zastanówcie się nad jego konstrukcją, aby podczas stłuczek nasze jajko się nie pobiło. Przetestujcie swoje budowle zderzając auta ze sobą albo puszczając samochody po rampach zrobionych z kartonu lub deski. Jeśli martwi Was bałagan, włóżcie jajko do woreczka strunowego. Nawet jak się pobije, nie narobi bałaganu.

Wyzwanie 9:

Dzisiaj okazja do przypomnienia sobie pięknego mitu o Ikarze i Dedalu oraz o słynnym labiryncie. Dzisiaj budujemy labirynty. Im więcej w nich ślepych zaułków tym lepiej. Wasz labirynt może mieć tylko jedno wejście i wyjście lub może mieć kilka wejść. Labirynt może być symetryczny lub w jakimś kształcie. Możecie też w nim zostawić fanty lub zastawić pułapki na Waszego błąkającego się po nim ludzika. Możecie również pobawić się kulką i przeturlać ją po Waszym labiryncie. Tylko wyobraźnia Was ogranicza.

Wyzwanie 10:

Wyzwanie na dzisiaj zajmie dzieciaki na dłuższy czas. To nasza częsta rozgrzewka na zajęciach w Kloclegowni. Wybudujcie wieżę o wysokości co najmniej 100 cm, która na swoim szczycie utrzyma piłeczkę tenisową lub inny przedmiot o podobnej wadze. Można też uprościć to zadanie do 30 klocków. Nasza wieża nie utrzyma wtedy piłeczki, ale możemy ją zrobić bardzo wysoką dzięki zastosowaniu ciekawej techniki. Płaski klocek wciskamy na sztorc w płytkę. Dzięki temu wysokość naszej budowli może znacząco wzrosnąć, ale takie budowanie jest dużo trudniejsze. Na dole rysunek przykładowy. Spróbujcie koniecznie w domu!
SNOT 1

Wyzwanie 11:

Spróbuj wybudować coś z zasłoniętymi oczami. Możesz budować konkretną rzecz lub budować bez planu. Nie podglądaj!

Wyzwanie 12:

To wyzwanie to dobra okazja do pooglądania map. Należy wybudować rzut z góry Waszego podwórka. Jeśli nie macie wystarczająco dokładnej mapy Waszego otoczenia, wejdźcie na Google Maps i zobaczcie podgląd satelitarny miejsca, w którym mieszkacie. Spróbujcie odwzorować układ budynków i obiektów używając klocków LEGO.

Wyzwanie 13:

Daj każdemu członkowi rodziny 6 takich samych klocków. Mogą być takie same, jak na zdjęciu poniżej. Jeżeli nie masz dokładnie takich, wybierz podobne. Niech każdy wybuduje z tych klocków kaczkę. Nie podglądajcie swoich budowli. Gdy wszyscy skończą, porównajcie swoje projekty. Czy kaczki są takie same?

klocki na kacze


Wyzwanie 14:

Zbuduj samochód, który będzie jeździł bez Twojej pomocy. Zastanów się, jaki napęd zastosować... Może przyda się balon, a może gumka recepturka. A może zrobisz samochód napędzany wiatrem...

Wyzwanie 15:

Co można zbudować z LEGO? Możliwości są nieograniczone. Spróbuj zbudować kubek, z którego będziesz mógł napić się wody. Powodzenia!

Wyzwanie 16:

Jaka jest Twoja ulubiona atrakcja w wesołym miasteczku? Może masz pomysł na jakąś nową? Zbuduj jakieś urządzenie dla Twojego wymarzonego wesołego miasteczka. Karuzelę? Diabelski młyn? Roller coster? A może dom strachów?

Wyzwanie 17:

Twój ludzik wpadł do przepaści (może to być wanna, pudełko, kosz itp.) i jego koledzy muszą mu pomóc. Zbuduj jakąś konstrukcję, która pomoże Twojemu ludzikowi wyjść. Może schody, windę lub drabinę? Umówmy się, że rzucenie liny nie wchodzi w grę.

Wyzwanie 18:

Jaki kształt łodzi ma największą ładowność? Macie okazję to sprawdzić w dzisiejszym wyzwaniu! Wybuduj łódź, która nie zatonie i uniesie przynajmniej 20 miedziaków.

Wyzwanie 19:

Dzisiaj trochę historii. Kiedy zbudowano egipskie piramidy? Jak to możliwe, że bez nowoczesnych technologii wybudowano coś tak potężnego? Spróbuj wybudować swoją piramidę. Czy to jest łatwe zadanie?

Wyzwanie 20:

Przygotuj 2 takie same zestawy klocków. Z jednego w tajemnicy wybuduj jakąś budowlę. Pozwól dziecku popatrzeć na nią przez 1 minutę i daj mu drugi zestaw klocków. Niech spróbuje wybudować to samo z pamięci. Pozwól mu zajrzeć jeszcze 2 razy po minucie. Udało się?

Wyzwanie 21:

Masz w swojej kolekcji jakieś niepełnosprawne minifigi? Zbuduj dla nich wózek inwalidzki.Pomyśl o tym, że osoba niepełnosprawna spędza cały dzień na wózku, więc musi być wygodny. Co jeszcze jest istotne przy projektowaniu? Jak myślisz?

Wyzwanie 22:

Jeśli masz dużo klocków w domu, to to zadanie jest właśnie dla Ciebie. Zrób kryjówkę, za którą się schowasz. Jeśli nie masz wystarczającej ilości klocków, to wybuduj schron dla jakiejś maskotki.

Wyzwanie 23:

Przyjrzyj się budynkowi, w którym mieszkasz. Obejdź go dookoła i zapamiętaj wszystkie szczegóły. Spróbuj zbudować go z klocków uwzględniając jak najwięcej detali.

Wyzwanie 24:

Wybuduj rybkę składającą się przynajmniej z 10 klocków. Umieść ją w misce z wodą. Teraz wybuduj wędkę o długości 50 cm, która utrzyma ciężar rybki. Spróbuj ją złapać. Czy jest to łatwe zadanie? Czy potrafisz wybudować dłuższą wędkę? Do tego zadania przyda ci się żyłka, sznurek bądź nitka.

Wyzwanie 25:

Wybuduj budowlę i zrób teatrzyk cieni. Postaraj się, żeby jej cień wyglądał, jak konkretna rzecz np. zwierzę.

Wyzwanie 26:

Twoje minifig mają problem z udźwignięciem kubeczka jogurtu, Wybuduj konstrukcję, która im w tym pomoże. To tego zadani mogą (ale nie muszą) przydać koła.

Wyzwanie 27:

Zegarek to stosunkowo nowy wynalazek. Skąd ludzie wiedzieli, która jest godzina? Dzięki obserwacji słońca potrafili określić porę dnia. Żeby lepiej uściślić godzinę, starożytni wynaleźli zegar słoneczny. Spróbuj wybudować taki z klocków LEGO. Ustaw płytkę w nasłonecznionym miejscu, a na jej środku wybuduj wskazówkę, której cień będzie wskazywał godzinę. O każdej pełnej godzinie zaznacz klockiem, w którym miejscu jest cień. Życzymy cierpliwości.

Wyzwanie 28:

Dzisiaj w sam raz coś na zakończenie wakacji. Wybuduj ślizgawkę wodną dla swojego ludzika. Wstaw ją do wanny i pobawcie się razem.

Wyzwanie 29:

Szykujemy się już do szkoły. Wybuduj drabinę dla ludzika LEGO, która będzie sięgał do półki położonej 1 metr nad ziemią. Nasz ludzik musi spakować się do szkoły.

Wyzwanie 30:

Jaki jest Twój ulubiony dinozaur? Po co t - rexowi taki długi ogon, a apatozaur taka długa szyja? Zastanów się w jakim środowisku żył dinozaur i wybuduj swojego ulubionego gada.

Wyzwanie 31:
Na zakończenie naszego miesiąca z wyzwaniami trudne zadanie. Wybuduj pułapkę na skrytego podjadacza Twoich cukierków. Może wreszcie się dowiesz dlaczego Twoje zapasy tak szybko znikają.